Skip to content

20 W 10th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$38,000
Last Sale Date
Aug 10, 1996

Property Information

Block277
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,000
61%
Improvement Value:$94,000
39%
Total Assessment$241,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,738+4.2%
2024$6,466+2.7%
2023$6,295+1.8%
2022$6,184+6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 5035, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1920