Skip to content

36 W 10th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Aug 17, 2021

Property Information

Block277
Lot52
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,594
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,900
35%
Improvement Value:$326,500
65%
Total Assessment$499,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,963+4.2%
2024$13,399+2.7%
2023$13,044+24.6%
2022$10,469-2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$645,000

From:

To:

Sq Ft2,594DeedBook 9600, Page 828Recorded9/24/2021

Property Sale

Sale
$268,500

From:

To:

Sq Ft2,348DeedBook 9098, Page 411Recorded2/10/2016

Property Built

Built

Year Built: 1920