Skip to content

154 W 9th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jul 18, 2023

Property Information

Block280
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,580
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,500
42%
Improvement Value:$265,700
58%
Total Assessment$458,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,811+4.2%
2024$12,294+2.7%
2023$11,968+1.8%
2022$11,757+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft2,580DeedBook 9768, Page 112Recorded8/31/2023

Property Sale

Sale
$325,500

From:

To:

Sq Ft2,548DeedBook 7694, Page 121Recorded10/13/2005

Property Built

Built

Year Built: 1920