Skip to content

157 W 8th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block280
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,552
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,800
45%
Improvement Value:$222,500
55%
Total Assessment$407,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,388+4.2%
2024$10,928+2.7%
2023$10,639+1.8%
2022$10,451-28.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920