Skip to content

176 W 9th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Jan 29, 2021

Property Information

Block280
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,062
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,500
40%
Improvement Value:$288,400
60%
Total Assessment$477,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,362+4.2%
2024$12,822+2.7%
2023$12,483-9.0%
2022$13,710+22.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920