Skip to content

120-124 W 8th StBayonne, NJ 07002

Built 1891

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Sep 28, 2016

Property Information

Block285
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description3S-F-D-1U-H-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,895
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,000
43%
Improvement Value:$285,100
57%
Total Assessment$500,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,983+4.2%
2024$13,418+2.7%
2023$13,063+1.8%
2022$12,833-6.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,895DeedBook 9151, Page 698Recorded10/14/2016

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,895DeedBook 8797, Page 252NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/17/2011

Property Built

Built

Year Built: 1891