Skip to content

231 Avenue ABayonne, NJ 07002

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 13, 1998

Property Information

Block289
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,562
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,400
50%
Improvement Value:$196,900
50%
Total Assessment$393,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,997+4.2%
2024$10,552+2.7%
2023$10,273+1.8%
2022$10,092-19.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 4964, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1910