Skip to content

219-217 Avenue ABayonne, NJ 07002

Built 1910

Last Sale Date
May 2, 2024

Property Information

Block289
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-4U-H-G
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,634
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,300
42%
Improvement Value:$284,500
58%
Total Assessment$490,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,723+4.2%
2024$13,168+2.7%
2023$12,820+1.8%
2022$12,594-12.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1910