Skip to content

10 Schuyler PlBayonne, NJ 07002

Built 1969

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Aug 13, 2020

Property Information

Block295
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-FD-1U-AHHGB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,620
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,800
50%
Improvement Value:$153,300
50%
Total Assessment$309,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,642+4.2%
2024$8,293+2.7%
2023$8,074+1.8%
2022$7,932-12.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,620DeedBook 9515, Page 776Recorded10/21/2020

Property Built

Built

Year Built: 1969