Skip to content

195 Avenue ABayonne, NJ 07002

Built 1969

Last Sale Date
Aug 15, 2023

Property Information

Block295
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H-BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,602
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,700
50%
Improvement Value:$148,100
50%
Total Assessment$296,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,299+4.2%
2024$7,963+2.7%
2023$7,752+1.8%
2022$7,616-1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1969