Skip to content

16 Schuyler PlaceBayonne, NJ 07002

Built 1967

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block295
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,204
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,900
40%
Improvement Value:$271,100
60%
Total Assessment$454,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,444+4.3%
2024$11,931+2.8%
2023$11,608+1.8%
2022$11,400+13.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1967