Skip to content

120 W 55th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 25, 2015

Property Information

Block29
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,352
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
46%
Improvement Value:$212,700
54%
Total Assessment$392,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,980+4.2%
2024$10,536+2.7%
2023$10,257+1.6%
2022$10,097-17.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920