Skip to content

59 W 7th StBayonne, NJ 07002

Built 1967

Last Sale Price
$253,000
Last Sale Date
Sep 29, 2000

Property Information

Block304
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-FD-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,700
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,300
37%
Improvement Value:$339,400
63%
Total Assessment$534,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,950+4.2%
2024$14,346+2.7%
2023$13,966+1.8%
2022$13,720-9.6%
Property History

Property Sale

Sale
$253,000
DeedBook 5695, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1967