Skip to content

151-173 W 7th StBayonne, NJ 07002

Industrial

Last Sale Price
$2,700,000
Last Sale Date
Apr 30, 2013

Property Information

Block304
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10

Assessment

Land Value:$1,380,000
36%
Improvement Value:$2,502,500
64%
Total Assessment$3,882,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$108,555+4.2%
2024$104,167+2.7%
2023$101,411+1.8%
2022$99,625+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$2,700,000

From:

To:

DeedBook 8908, Page 524NU CodeZoning change (24)Recorded5/10/2013