Skip to content

14 Hartley PlaceBayonne, NJ 07002

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 18, 2012

Property Information

Block291
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-FD-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,934
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,500
27%
Improvement Value:$449,000
73%
Total Assessment$614,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,181+4.2%
2024$16,487+2.7%
2023$16,051+1.8%
2022$15,768-3.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1968