Skip to content

2 Columbus DriveBayonne, NJ 07002

Built 1986

Last Sale Price
$246,000
Last Sale Date
Dec 18, 2013

Property Information

Block308
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-ATTF-1U-HBG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,349
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,500
45%
Improvement Value:$201,000
55%
Total Assessment$362,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,136+4.2%
2024$9,726+2.7%
2023$9,469+1.8%
2022$9,302+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$246,000

From:

To:

Sq Ft1,349DeedBook 8951, Page 978Recorded1/8/2014

Property Sale

Sale
$299,900

From:

To:

Sq Ft1,349DeedBook 7138, Page 310Recorded9/25/2003

Property Built

Built

Year Built: 1986