Skip to content

87 Linnet StBayonne, NJ 07002

Industrial

Last Sale Price
$1,400,000
Last Sale Date
Aug 19, 2013

Property Information

Block308
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionINDUSTRIAL
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$925,200
83%
Improvement Value:$192,500
17%
Total Assessment$1,117,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,251+4.2%
2024$29,988+2.7%
2023$29,194+1.8%
2022$28,680+57.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,400,000

From:

To:

DeedBook 8933, Page 380Recorded9/19/2013

Also conveyed in this deed

2 parcels