Skip to content

7 Columbus DriveBayonne, NJ 07002

Built 1986

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Mar 26, 2015

Property Information

Block309
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-ATT-2U-HGB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,946
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,800
33%
Improvement Value:$428,900
67%
Total Assessment$637,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,830+4.2%
2024$17,109+2.7%
2023$16,657+1.8%
2022$16,363+13.4%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,946DeedBook 9030, Page 926Recorded4/2/2015

Property Built

Built

Year Built: 1986