Skip to content

2 Columbus CircleBayonne, NJ 07002

Built 2006

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Apr 21, 2021

Property Information

Block309
Lot5.01
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3S-F-13U-G-COND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,148
Acreage0.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,100
29%
Improvement Value:$259,000
71%
Total Assessment$364,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,180+4.2%
2024$9,769+2.7%
2023$9,510+1.8%
2022$9,343-14.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft2,148DeedBook 9564, Page 96Recorded5/20/2021

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 8023, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 2006