Skip to content

18 Columbus CircleBayonne, NJ 07002

Built 2006

Last Sale Price
$517,000
Last Sale Date
Jun 13, 2023

Property Information

Block309
Lot5.01
QualifierC0109
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3S-F-13U-G-COND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,148
Acreage0.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,100
29%
Improvement Value:$254,800
71%
Total Assessment$359,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,063+3.0%
2024$9,769+2.7%
2023$9,510+1.8%
2022$9,343-29.5%
Property History

Property Sale

Sale
$517,000

From:

To:

Sq Ft2,148DeedBook 9760, Page 472Recorded7/24/2023

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 8131, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 2006