Skip to content

90 W 7th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Sep 24, 2018

Property Information

Block314
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
48%
Improvement Value:$183,300
52%
Total Assessment$353,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,878+4.2%
2024$9,479+2.7%
2023$9,228+1.8%
2022$9,066+25.7%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,400DeedBook 9348, Page 76Recorded10/12/2018

Property Built

Built

Year Built: 1920