Skip to content

162 Humphreys AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Jul 21, 2022

Property Information

Block314
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,377
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,600
43%
Improvement Value:$220,900
57%
Total Assessment$387,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,835+4.2%
2024$10,397+2.7%
2023$10,122+1.8%
2022$9,943+7.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$610,000

From:

To:

Sq Ft2,377DeedBook 9687, Page 386Recorded8/5/2022

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft2,254DeedBook 9358, Page 637NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/16/2018

Property Built

Built

Year Built: 1920