Skip to content

142 Humphreys AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Nov 3, 2022

Property Information

Block315
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,434
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,200
43%
Improvement Value:$240,200
57%
Total Assessment$420,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,754+4.4%
2024$11,261+2.7%
2023$10,963+1.8%
2022$10,770+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft2,434DeedBook 9716, Page 69Recorded12/19/2022

Property Sale

Sale
$324,000

From:

To:

Sq Ft2,336DeedBook 9039, Page 25Recorded5/21/2015

Property Built

Built

Year Built: 1920