Skip to content

139 Newman AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jun 29, 2015

Property Information

Block315
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage987
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,300
54%
Improvement Value:$162,100
46%
Total Assessment$352,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,853+4.2%
2024$9,455+2.7%
2023$9,205+1.8%
2022$9,043+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft987DeedBook 9048, Page 394Recorded7/2/2015

Property Built

Built

Year Built: 1920