Skip to content

74 W 6th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$133,842
Last Sale Date
Dec 22, 2014

Property Information

Block315
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,280
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,300
47%
Improvement Value:$206,700
53%
Total Assessment$390,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,904+4.2%
2024$10,464+2.7%
2023$10,187-1.0%
2022$10,290+12.7%
Property History

Property Sale

Sale
$133,842
DeedBook 9053, Page 671

Property Built

Built

Year Built: 1920