Skip to content

55 W 6th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 6, 2009

Property Information

Block316
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,900
56%
Improvement Value:$155,600
44%
Total Assessment$354,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,912+4.2%
2024$9,511+2.7%
2023$9,260+1.8%
2022$9,096+17.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920