Skip to content

174 Orient StBayonne, NJ 07002

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 23, 2012

Property Information

Block329
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
42%
Improvement Value:$234,600
58%
Total Assessment$404,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,313+4.2%
2024$10,855+2.7%
2023$10,568+1.8%
2022$10,382+52.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$222,000

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 8832, Page 772Recorded2/10/2012

Property Sale

Sale
$82,500

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 8797, Page 238NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/17/2011

Property Built

Built

Year Built: 1910