Skip to content

179 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$172,000
Last Sale Date
Sep 27, 1999

Property Information

Block316
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,744
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,500
36%
Improvement Value:$318,900
64%
Total Assessment$498,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,935+4.2%
2024$13,372+2.7%
2023$13,018+1.8%
2022$12,789+15.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 5501, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1920