Skip to content

76 W 7th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Aug 31, 2000

Property Information

Block316
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage792
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
68%
Improvement Value:$81,200
32%
Total Assessment$251,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,774+4.4%
2024$6,490+2.8%
2023$6,311+1.9%
2022$6,196+7.3%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5671, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1920