Skip to content

29 W 6th StBayonne, NJ 07002

Built 1891

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block318
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,809
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,400
54%
Improvement Value:$231,100
46%
Total Assessment$498,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,688+4.3%
2024$13,125+2.8%
2023$12,771+1.8%
2022$12,542-4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1891