Skip to content

187 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1891

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Oct 9, 2018

Property Information

Block318
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,300
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,500
42%
Improvement Value:$196,700
58%
Total Assessment$339,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,484+4.2%
2024$9,101+2.7%
2023$8,860+1.8%
2022$8,704-8.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,300DeedBook 9363, Page 238Recorded12/6/2018

Property Built

Built

Year Built: 1891