Skip to content

24 W 7th StBayonne, NJ 07002

Built 1910

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Oct 27, 2010

Property Information

Block318
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,314
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,500
57%
Improvement Value:$121,900
43%
Total Assessment$283,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,924+4.2%
2024$7,604+2.7%
2023$7,402+1.8%
2022$7,272-10.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 8760, Page 788

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 8760, Page 788Recorded11/4/2010

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 8724, Page 567NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded4/7/2010

Property Built

Built

Year Built: 1910