Skip to content

175 Hobart AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 3, 2021

Property Information

Block320
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,716
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
50%
Improvement Value:$167,000
50%
Total Assessment$337,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,423+4.2%
2024$9,042+2.7%
2023$8,802+1.8%
2022$8,647+22.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920