Skip to content

64 Evergreen StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jun 19, 2019

Property Information

Block321
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,289
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
48%
Improvement Value:$187,700
52%
Total Assessment$357,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,001+4.2%
2024$9,597+2.7%
2023$9,343+1.8%
2022$9,179-6.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft2,289DeedBook 9415, Page 695Recorded7/10/2019

Property Built

Built

Year Built: 1920