Skip to content

206-208 Orient StBayonne, NJ 07002

Built 1891

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jul 21, 2022

Property Information

Block321
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,743
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,500
63%
Improvement Value:$122,500
37%
Total Assessment$330,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,227+4.2%
2024$8,854+2.7%
2023$8,620+1.8%
2022$8,468-1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,743DeedBook 9704, Page 681NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/20/2022

Property Built

Built

Year Built: 1891