Skip to content

46 E 3rd StBayonne, NJ 07002

Built 1960

Last Sale Price
$299,900
Last Sale Date
Nov 23, 2007

Property Information

Block371
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,684
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,300
47%
Improvement Value:$207,700
53%
Total Assessment$389,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,876+4.2%
2024$10,437+2.7%
2023$10,161+1.8%
2022$9,982-8.1%
Property History

Property Sale

Sale
$299,900
DeedBook 8581, Page 190

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft833DeedBook 7108, Page 326Recorded8/11/2003

Property Built

Built

Year Built: 1960