Skip to content

79 E 5th StBayonne, NJ 07002

Built 1964

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Feb 13, 2023

Property Information

Block327
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage861
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,200
56%
Improvement Value:$128,400
44%
Total Assessment$293,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,209+4.2%
2024$7,877+2.7%
2023$7,669+1.8%
2022$7,534+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft861DeedBook 9742, Page 697Recorded4/25/2023

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft800DeedBook 8675, Page 852NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/21/2009

Property Built

Built

Year Built: 1964