Skip to content

52 Cottage StBayonne, NJ 07002

Built 2006

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Jul 27, 2023

Property Information

Block327
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description3S-F-D-2U-H-BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,240
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
31%
Improvement Value:$385,800
69%
Total Assessment$555,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,540+2.0%
2024$15,229+2.7%
2023$14,826+1.8%
2022$14,565-3.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$775,000

From:

To:

Sq Ft2,240DeedBook 9766, Page 323Recorded8/22/2023

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft2,240DeedBook 9509, Page 470Recorded9/22/2020

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,252DeedBook 7881, Page 49Recorded5/1/2006

Property Built

Built

Year Built: 2006