Skip to content

17 W 5th StBayonne, NJ 07002

Built 1910

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Sep 30, 1999

Property Information

Block330
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,013
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,400
48%
Improvement Value:$209,900
52%
Total Assessment$400,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,192+4.2%
2024$10,740+2.7%
2023$10,456+1.8%
2022$10,272+6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5508, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1910