Skip to content

163 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Dec 30, 2006

Property Information

Block330
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description1S-F-C-H

Assessment

Land Value:$270,000
51%
Improvement Value:$260,300
49%
Total Assessment$530,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,827+4.2%
2024$14,228+2.7%
2023$13,851+1.8%
2022$13,608-14.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 8104, Page 333

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

DeedBook 8104, Page 333Recorded1/20/2007

Property Built

Built

Year Built: 1920