Skip to content

140 W 54th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Aug 25, 2003

Property Information

Block33
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2-S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,884
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,600
44%
Improvement Value:$198,500
56%
Total Assessment$352,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,845+4.2%
2024$9,447+2.7%
2023$9,197+1.8%
2022$9,035-15.2%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,884DeedBook 7155, Page 191NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/21/2003

Property Built

Built

Year Built: 1920