Skip to content

24 George StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Feb 12, 2016

Property Information

Block344
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,387
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
52%
Improvement Value:$154,100
48%
Total Assessment$324,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,062+4.2%
2024$8,696+2.7%
2023$8,465+1.8%
2022$8,316+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$242,000

From:

To:

Sq Ft1,387DeedBook 9102, Page 745Recorded2/29/2016

Property Sale

Sale
$289,380

From:

To:

Sq Ft1,387DeedBook 8582, Page 124Recorded8/7/2008

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5958, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1920