Skip to content

155 W 3rd StBayonne, NJ 07002

Built 1910

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Jun 15, 2017

Property Information

Block348
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,596
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,500
48%
Improvement Value:$197,900
52%
Total Assessment$377,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,552+4.2%
2024$10,126+2.7%
2023$9,858+1.8%
2022$9,684+6.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$399,000

From:

To:

Sq Ft1,596DeedBook 9211, Page 273Recorded6/22/2017

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5719, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1910