Skip to content

65 Trask AveBayonne, NJ 07002

Built 1910

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
May 17, 2021

Property Information

Block348
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,641
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,600
44%
Improvement Value:$234,900
56%
Total Assessment$419,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,729+4.2%
2024$11,255+2.7%
2023$10,957+1.8%
2022$10,764-7.6%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft2,641DeedBook 9570, Page 196Recorded6/4/2021

Property Built

Built

Year Built: 1910