Skip to content

151-153 W 3rd StBayonne, NJ 07002

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 25, 2013

Property Information

Block348
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,496
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,700
38%
Improvement Value:$304,400
62%
Total Assessment$493,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,787+4.2%
2024$13,230+2.7%
2023$12,880+0.7%
2022$12,786+10.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$288,000

From:

To:

Sq Ft2,496DeedBook 7069, Page 310NU CodeEstate / executor (10)

Property Sale

Sale
$288,000
DeedBook 7069, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1910