Skip to content

114 W 4th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$855,500
Last Sale Date
Oct 20, 2023

Property Information

Block349
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,894
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,600
36%
Improvement Value:$289,100
64%
Total Assessment$451,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,630+4.2%
2024$12,119+2.7%
2023$11,798+1.8%
2022$11,591-11.5%
Property History

Property Sale

Sale
$855,500

From:

To:

Sq Ft2,894DeedBook 9783, Page 136Recorded11/1/2023

Property Built

Built

Year Built: 1920