Skip to content

74 Trask AveBayonne, NJ 07002

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 28, 2010

Property Information

Block349
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-FD-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,900
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
38%
Improvement Value:$271,800
62%
Total Assessment$441,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,353+4.2%
2024$11,853+2.7%
2023$11,540+1.8%
2022$11,337-4.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

DeedBook 6088, Page 175Recorded12/3/2002

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5555, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1966