Skip to content

76 W 54th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Aug 28, 2024

Property Information

Block34
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
60%
Improvement Value:$119,900
40%
Total Assessment$299,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,385+4.2%
2024$8,046+2.7%
2023$7,833+1.8%
2022$7,695-8.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 9850, Page 867Recorded9/27/2024

Property Sale

Sale
$244,200

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 9174, Page 718Recorded1/24/2017

Property Sale

Sale
$177,500

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 9035, Page 397Recorded4/28/2015

Property Built

Built

Year Built: 1920