Skip to content

85 W 3rd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Jan 19, 2023

Property Information

Block351
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,728
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,400
49%
Improvement Value:$180,400
51%
Total Assessment$353,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,892+4.2%
2024$9,492+4.1%
2023$9,118+1.8%
2022$8,958+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920