Skip to content

95 Newman AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 25, 2006

Property Information

Block351
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,000
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,600
45%
Improvement Value:$200,800
55%
Total Assessment$367,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,273+4.2%
2024$9,857+1.8%
2023$9,685+1.8%
2022$9,515+9.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920